علامه طباطبایی
سه شنبه - 2019 مارس 19 - 13 رجب 1440 - 28 اسفند 1397
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206607
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1396 9:15
تعداد بازدید : 368

آخرين درجه توحيد در رسائل توحيدي علامه طباطبائي

کتاب «رسائل توحيدي» نوشته علامه سيد محمدحسين طباطبائي، ترجمه و تحقيق دکتر علي شيرواني و به کوشش سيدهادي خسروشاهي از سوي موسسه بوستان کتاب تجديد چاپ شد. اين كتاب، اثري ژرف درباره بنيادي ترين اصل اسلامي است كه مؤلف ...

 

اين نوشتار، ترجمه چهار رساله است که به ترتيب، درباره توحيد ذاتي، اسماء حسنا و افعال خداوند سبحان و نيز وسائط ميان او و عالم طبيعت، توسط استاد علامه سيد محمدحسين طباطبائي نوشته شده اند. نگارش اين رسائل، آن گونه که مؤلف بزرگوار خود در پايان هر يک از رسائل متذکر مي شوند، در سال هاي 1356 و1357 قمري و تنظيم نهايي آن، در سال 1361 قمري انجام گرفته است. 

مؤلف با تبحر کامل در علوم عقلي و نقلي، مطالب مطروحه را ابتدا مستدل و مبرهن ساخته، و سپس با آيات و روايات فراواني به تأييد و اقامه دليل نقلي بر آن مطالب مي پردازند، در يک فصل، ادله عقلي و فصل پس از آن شواهد نقلي، اعم از آيات و روايات، ذکر مي شود؛ و بدين وسيله هماهنگي کامل ميان عقل و وحي را به نمايش مي آورند. کتاب از هر دو بعد، داراي اهميت خاصي است، ابتکار و نوآوري هم در پاره اي از برهان ها به چشم مي خورد (چنان که مؤلف ارجمند، خود در پاره اي از موارد متذکر شده اند) و هم در استفاده نکات و دقايق از شواهد نقلي. 

رساله نخستين اين اثر، درباره وحدت حقه وجود و توحيد اطلاقي ذات اقدس اله سخن مي گويد و به اثبات مي رساند که آن ذات پاک در هرگونه تعين اسمي و وصفي و تقيد مفهومي، منزه و مبرا بوده، مقيد به هيچ قيدي نيست حتي اطلاق. و آن گاه با استشهاد به آيات و روايات متعددي به تاييد اين سخن مي پردازد. 

مؤلف در مقاله اي که به رساله توحيد، ضميمه كرده ، در پي اثبات آن هستند که اسلام در امر توحيد، پيش تاز بوده و گوي سبقت را از همگان ربوده است، چرا که توحيد اسلام كه همان توحيد اطلاقي است، آخرين درجه توحيد و اوج آن به حساب مي آيد. سپس ثمرات و نتايج اين ديدگاه در امر تربيت و تزکيه را بيان مي کند. 

در دومين رساله، سخن از اسم ها و اوصاف حضرت حق است که همان تعينات آن ذات مقدس مي باشد. مسائل گوناگوني که مربوط به اسماء الهي است در اين رساله، طرح و بحث شده اند. 

در رساله سوم، درباره افعال الهي و متفرعات آن بحث مي شود، مانند مساله قضاء و قدر، بداء، سعادت و شقاوت، جبر و تفويض، هدايت و اضلال، مشيت و اراده، تمحيص و استدراج و اموري ديگر از اين قبيل. 

و در چهارمين رساله، سخن درباره موجوداتي است که واسطه فيض اند ميان حق تعالي و عالم ماده. اين رساله با اثبات عوالم چهارگانه هستي (عالم لاهوت، عالم جبروت، عالم ملکوت و عالم ناسوت)، آغاز مي شود، و با بحث پيرامون حجاب، قلم، لوح، عرش، کرسي، آسمان ها و زمين، فرشتگان و شياطين ادامه مي يابد

نکته قابل تامل اين که متن کتاب، بسيار فشرده تنظيم شده است، لذا خواننده براي دريافت محتواي آن، بايد صبور و شکيبا باشد و مطالعه کتاب را با دقت و تأمل همراه سازد، و البته اين امر، اختصاصي به نوشته حاضر ندارد بلکه در غالب آثار مؤلف بزرگوار مشهود است. 

در انتهاي اين اثر، نمايه اي از اعلام و کتاب ها نيز درج شده است. 

چاپ دوم کتاب «رسائل توحيدي» در شمارگان 1500 نسخه، 260 صفحه و بهاي 40000 ريال راهي بازار نشر شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12