علامه طباطبایی
جمعه - 2020 ژولاي 10 - 20 ذيقعده 1441 - 20 تير 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 226159
تاریخ انتشار : 8 آذر 1396 15:35
تعداد بازدید : 2573

اخلاص، راز ماندگاری علامه طباطبایی است

آیت الله موسوی جزایری با اشاره به خدمات ماندگار علامه طباطبایی در زمینه تفسیر و فلسفه تاکید کرد: اخلاص، راز ماندگاری علامه طباطبایی است.

به گزارش پرتال علامه طباطبایی از ایکنا، آیت الله موسوی جزایری، در گردهمایی انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه در دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: چه سرّی در کار است که بزرگان و خدمتگزاران زیادی آمده و رفته اند اما برخی در میان این ها ماندگار و جاودانه هستند که نمونه برجسته آن ها افرادی مانند امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی(رض) هستند.
وی افزود: من حدس می زنم که ۱۰۰ سال و ۲۰۰ سال دیگر بگذرد و مانند علامه حلی و مجلسی، علامه طباطبایی نیز در کنار آنان در اعصار متاخر مطرح خواهد بود و این دارای سری است و آن معامله با خداست.
موسوی جزایری بیان کرد: علامه به کلی از اظهار مرجعیت و ستایش خود به طور کامل خارج و غریبانه و زاهدانه زندگی می کرد و آرام آرام برخی از خصیصین ایشان را می شناختند.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اهواز تصریح کرد: ایشان با اینکه خودشان استاد فقه و اصول بودند ولی باز هم به نیاز دوره خویش را نگاه کردند و چون دیدند که حق قرآن به درستی ادا نشده است دنبال تفسیر و مسایل کلامی و فلسفی رفتند.
وی افزود: قرآن، رموز و بطون دارد ولی چیزی به اسم درس تفسیر در دوره ایشان نبوده است که درس محترم و موفقی را به صورت رسمی شروع کرد و سراغ فقه نرفت و فکر می کرد خدا از او چه می خواهد بنابراین این مسئله بسیار مهمی است که انسان با وجدان خود خلوت کند.
موسوی جزایری با بیان اینکه من مرید علامه هستم اظهار کرد: ایشان خلاها را بررسی کرد که هیاهوی عجیبی از غرب زده ها و شرق زده ها در کشور راه افتاده بود و اسلام غریب بود و علامه احساس کرد نیاز امروز بحث در مورد مکاتب و فلسفه های غرب و شرق است و به این سمت حرکت کرد و طوری فعالیت کرد که قوت اسلام و ضعف اندیشه های غرب و شرق را باطل کرد.
وی تاکید کرد: اگر کتاب معتبر و مستندی در همین زمینه بخواهیم باز هم چیزی مانند آن را نخواهیم یافت و این مرد مانند امام خمینی(ره) جاودانه است.
یادآور می شود در این مراسم از آیات عظام تسخیری، موسوی جزایری، فلاح زاده و حائری شیرازی تجلیل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12