علامه طباطبایی
يکشنبه - 2020 مي 31 - 9 شوال 1441 - 11 خرداد 1399
428رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
نظریه علامه طباطبایی در مورد حقیقت ذات خدا
تخصص دکتر نصر درباره عرفان اسلامی است. وی از شاگردان مرحوم علامه طباطبایی بوده و در حدود 20 سال از درس ایشان استفاده کرده و در جلسات خاص ایشان با هانری کربن شرکت می کرده است.
وی ۹۴ سال سن داشت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه تهران بود.
هیچ کتابی در تاریخ اسلام مثل تفسیر المیزان این گونه در جامعه تأثیرگذار نبوده است. امروز اگر شاهد برگزاری مسابقات، دایرشدن کرسی ها و رشته های دانشگاهی درباره علوم و فنون قرآنی هستیم از برکات تفسیر المیزان است. از این جهت می توان گفت از منظر تأثیرگذاری بر بطن جامعه، بی نظیرترین کتاب است
سنن النبی کتابی است که علامه طباطبایی برای عمل شخصی خویش گرد آوری کرده بودند و در زمان حیات شان با نظر خود علامه به چاپ رسید. علامه مکرّر این کتاب را به دوستان و آشنایان هدیه می دادند.
علامه طهرانی، نویسنده کتاب مهر تابان، از آیة الله حاج شیخ صدر الدّین حائرى نقل می کند که: من از أخ الزّوجة خود جناب حجّة الإسلام حاج شیخ حسن آقا پهلوانى نمکى طهرانى شنیده بودم که درباره علّامه مى گفتند که: ایشان گفته اند: در زمان کودکى هیچ فکر ایشان خوب کار نمى کرد و مطالب استاد را نمى فهمیدند؛ بالاخره در بیابان سجده‏اى بجا آوردم و با خدا گفتم: یا مرگ یا فهم!
دربارة صابئی ها و عقاید آنها دیدگاه های مختلفی از طرف محققان و دانشمندان، ابراز شده است آنچه در تاریخ از آنها نقل شده، این ست که این گروه قبل از ظهور آیین زردتشت زندگی می کرده اند و به تدریج، بین النهرین مرکز جمعیتی آنها شده است. و به مرور زمان ادیان دیگر را نیز پذیرفته اند. در نوشتار حاضر، صاحب تفسیر المیزان، به نقل از ابوریحان بیرونی به توضیح چند و چون آئین صابئیان پرداخته است.
شعر معروف "مهر خوبان" که از قریحه سرشار و طبع روان مرحوم علامه طباطبایی تراویده است.
مرتاضی از هند به قم آمده بود و ادعاهای عجیبی داشت؛ مانند این که می گفت می تواند انسان را با نیروی روحی اش از زمین بلند کند؛ و راست هم می گفت و چند تن را از زمین بلند کرده بود. روزی به جمع ما آمد. دوستم، آیة الله سید موسی صدر- که آن زمان اول جوانی اش بود- به وی گفت: «اگر می توانی مرا از زمین بلند کن.» مرتاض گفت: «درون آن سینی بزرگ بنشین.» ما با خود فکر کردیم سید موسی صدر حالا وِردی یا ذکری می گوید و جادوگری این مرتاض را باطل می کند اما مرتاض کمی تلاش کرد و آقا موسی را با سینی حدود یک متر به هوا برد .
مباهله، دومین معجزه ماندگار حضرت خاتم(صلی الله علیه و آله وسلم) است که نه به عنوان یک رویداد تاریخی که در یک برهه از زمان و در یک محدوده جغرافیایی خاص به وقوع پیوسته باشد بلکه به عنوان یک قاعده عمومی و یک معجزه همیشه زنده، در طول اعصار و امصار، همچنان در بستر تاریخ، هماورد می طلبد. آنچه می خوانید گزارشی است از پاره ای از مباهلات انجام شده در طول تاریخ.
  • تعداد رکوردها : 428

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12