علامه طباطبایی
جمعه - 2020 ژوئن 05 - 14 شوال 1441 - 16 خرداد 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 251238
تاریخ انتشار : 28 آذر 1397 14:55
تعداد بازدید : 1500

نظریه اعتباریات علامه طباطبایی و تمدن نوین اسلامی

نظریه اعتباریات علامه طباطبایی با وجود آن که هنوز حقش به درستی ادا نشده و مهجور مانده است، یکی از نظریات فوق العاده مهم ایشان محسوب می شود و می تواند نقش کلیدی ای را در شکل گیری تمدن نوین اسلامی بر عهده بگیرد.به گزارش خبرگزاری آنا، حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی در نشست افتتاحیه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی در تهران در تالار ۹ دی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی درباره «نظریه اعتباریات علامه طباطبایی و تمدن نوین اسلامی» به ایراد سخنرانی پرداخت که مشروح آن در ادامه می آید:

*نظریه اعتباریات علامه طباطبایی و تمدن نوین اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین، و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین

سلام عرض می کنم خدمت برادران و خواهران گرامی و اساتید ارجمند و به سهم خود تشکر می کنم از دانشگاه آزاد اسلامی به ویژه جناب آقای دکتر نصیری مدیرکل محترم امور فرهنگی دانشگاه که زمینه برگزاری این نشست را فراهم کردند. امیدوارم برپایی نشست افتتاحیه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی، آغازی باشد برای ورود جدی دانشگاه آزاد به این مبحث مهم.

به لطف الهی در سال های اخیر موضوع تمدن نوین اسلامی یک ساحت پرظرفیت و جذاب علمی را برای شمار قابل توجهی از اساتید حوزه و دانشگاه گشوده است به طوری که من معتقدم، صرف نظر از شرایط فعلی جامعه و ناملایماتی که به دلایل گوناگون از جمله نبود رویکرد تمدنی در بعضی از مسئولان و نخبگان، ضعف مدیریت در بعضی عرصه ها، افزایش شکاف بین مدیران و جامعه علمی و به حاشیه راندن نیروهای انقلابی، جهادی و پرتوان از برخی صحنه های مهم اداره کشور به وجود آمده است، مطالعات تمدن نوین اسلامی، در دراز مدت زمینه رشد و حتی جهش حوزه و دانشگاه خصوصاً در عرصه علوم انسانی اسلامی را فراهم خواهد کرد. لذا ضمن تأکید مضاعف بر اهمیت این مبحث، اجازه می خواهم بحثی را که تحت عنوان نظریه اعتباریات مرحوم علامه طباطبایی(ره) و تمدن نوین اسلامی آماده کرده ام خدمتتان ارائه کنم.

از نظر من، بسط و تعمیق بحث اعتباریات علامه طباطبایی می تواند نقش مهمی در شکل گیری تمدن جدید اسلامی بر عهده داشته باشد گرچه تبیین ابعاد و زوایای نظریه اعتباریات علامه به ساعت ها وقت نیاز دارد اما سعی می کنم مغز و گوهر این نظریه را در چند عبارت شفاف توضیح بدهم؛ ضمن اینکه متذکر می شوم که امروز قرائت های گوناگونی از نظریه اعتباریات ایشان وجود دارد.

یکم اینکه، انسان و هر موجود زنده ای، خواه اجتماعی باشد یا نباشد، برای ادامه حیات و پاسخگویی به نیازهای طبیعی خود، به سمت تولید اعتباریات یا مجموعه ای از بایدها و نبایدها حرکت می کند. این اعتباریات، محصول درک او از «هست» هاست. در باره تمدن سازی اسلامی از منظر علامه مکررا صحبت هایی شده است که بدر این مقال نمی گنجد تا تما شان را بیان کنیم.

دوم اینکه، اعتباریات عملی که مولود احساسات انسان است و به دو قسم تبدیل می شوند: قسم اول، اعتباریاتی که محصول علم یا گرایشات فطری و عمومی بشر است و لذا ثابت اند و به راحتی تغییر نمی کنند؛ و قسم دوم، اعتباریاتی که در معرض تغییر و دگرگونی هستند مانند برداشت های شخصی از زشتی و زیبایی یا اقسام و انواع جوامع انسانی.

سوم اینکه، اعتباریات به دو بخشِ پیش از شکل گیری جامعه و پس از شکل گیری جامعه قابل تقسیم است.

از نظر مرحوم علامه طباطبایی، اساس اعتباریات پیش از شکل گیری جامعه، اعتبار «وجوب» است؛ یعنی انسان افعال خود را با اعتقاد به واجب و ضروری بودن آنها سامان می دهد. اساس دیگر در اعتباریات قبل الاجتماع، اعتبار حُسن و قبح است؛ یعنی افعال انسان مغایر با درکی که انسان از حسن و قبح دارد نیست و البته در اینجا منظور از حسن و قبح فعلی، لزوماً حسن و قبح فی نفسه نیست بلکه مراد، درکی است که انسان از حسن و قبح دارد هرچند ممکن است در بعضی مصادیق آن اشتباه کند.

اساس دیگر اعتباریات قبل الاجتماع انتخاب اخف و اسهل یا سبک تر و آسان تر است. انسان به افعالی رو می آورد که بدون رنج و زحمت یا کم زحمت باشد. در ادامه، مرحوم علامه اصل فایده در عمل را هم اضافه می کنند یعنی انسان به دنبال کار بی فایده نیست و این فایده طلبی خودش یکی از اعتباریات است.

اساس دیگر اعتباریات قبل الاجتماع، استخدام و اجتماع است. در واقع، انسان برای پاسخگویی به حوائج خود امکانات طبیعت من جمله انسان های دیگر را به استخدام خود در می آورد و حتی ایجاد جامعه انسانی نیز از همین نقطه کلید می خورد که بشر یا طبعاً مدنی است یا بالاضطرار مدنیت را لازمه پاسخگویی به نیازهای خود قلمداد می کند. بنابراین، از نظر علامه طباطبایی، شکل گیری جامعه، مولود گرایش انسان به اعتبار استخدام است و البته این استخدام می تواند به خوب و بد تقسیم شود هر چند جامعه نسبت به استخدام بد که مخالف آزادی و عدالت است، واکنش منفی نشان می دهد.

اساس دیگر اعطاء اعتبار واقعیت به علم است. یعنی انسان علم خود از جهان خارج را مطابق با واقعیت تلقی می کند و این از جهتی می تواند جنبه اضطراری داشته باشد یعنی انسان مجبور است که علم خود را مطابق واقع قلمداد کند و الا متوقف می شود. از نظر مرحوم علامه، حتی اعتبار ظن قوی یا مطمئن هم از همین نقطه منشا پیدا می کند. لذاست که نسبی گرایی هرگز مطلوب انسان نیست و مهم تر اینکه هرچند نسبی گرایی بخش قابل توجهی از معرفت شناسی مدرن را به خود اختصاص داده است ولیکن در میدان عمل منزلتی ندارد.

چهارم اینکه، اعتبارات پس از شکل گیری جامعه یا بعد الاجتماع نیز دارای یک سلسله اصولی است که مرحوم علامه بدانها پرداخته است. یکم، اصل ملک که ریشه آن در اعتباریات قبل الاجتماع باید جستجو بشود. از نظر علامه، ملک و تملک، سرآغاز شکل گیری مناسبات انسانی تحت عنوان حقوق فردی و اجتماعی است.

اصل بعدی کلام و سخن است که زمینه ساخت الفاظ و بعداً زبان را فراهم می کند. البته انسان های قبل الاجتماع هم راه هایی را به صورت غریزی برای برقراری ارتباط با همدیگر مانند رابطه فرزند و مادر در اختیار دارند اما زبان، امری است که بعد از شکل گیری جامعه مطرح می شود. اصل بعدی ریاست و مرئوسیت و لوازم آن است که مقتضی بقای جامعه است هر چند در اینجا نیز روح جامعه به عدالت گرایش مثبت نشان می دهد یعنی در شرایط عادی، جامعه ریاست ظالمانه را بر نمی تابد.

اصل بعدی امر و نهی و جزا و مُزد است. در واقع، در دیدگاه علامه، وابسته کردن اراده به فعل دیگران، نوعی اعتبار است. اصل دیگر، تساوی طرفین است مانند اقسام مبادله ها، ارتباطات و غیره که افراد بر اساس دو طرف مساوی مناسبات و قواعدی را بین خود اعتبار می کنند.

بر اساس نظر مرحوم علامه طباطبایی، اولاً اعتباریات تابع درک انسان از حقایق هستند یعنی تا «هستی» نباشد «باید» خلق نمی شود. ثانیاً در مورد هر یک از اعتباریات برهان جداگانه جاری نمی شود چون اعتباریات تابع وهم و احساسات است. البته یکی از دوستان اعتباریات را با مقولات ثانویه فلسفی اشتباه گرفته بود، این در حالی است که اعتباریات در اینجا ربطی به مقولات ثانویه منطقی یا فلسفی ندارد.

به هرحال، توجه داشته باشیم که انسان برای پاسخگویی به نیازهای خود یک سلسله علوم اعتباریه تهیه می کند و همانطور که گذشت از نظر علامه، اعتباری بودن یک علم را می توان به امکان اطلاق عنوان «باید» به آن سنجید.

از نظر علامه، ظاهر نظام هستی اعتباری است و باطن آن تکوینی است. در واقع، انسان بر حسب ظاهر با یک نظام قراردادی و اعتباری زندگی می کند ولی بر حسب باطن و حقیقت امر، در یک نظام طبیعی و تکوینی به سر می برد، هر چند پس از مرگ بساط اعتباریات جمع می شود.

بعضی تصور کرده اند که در دل مبحث اعتباریات علامه، نوعی عرفی گرایی یا سکولاریسم نهفته است. این دیدگاه به این جمع بندی می رسد که بر اساس نظر علامه، اصرار بر کشف و تولید قواعد اسلامی یا علوم انسانیِ اسلامی بیجاست و بشر باید در این زمینه سکولار عمل کند؛ البته ایشان در رساله الولایه تصریح می کنند که هر اعتباری خبر از یک امرحقیقی و تکوینی می دهد هر چند استنباط من از دیدگاه ایشان این است که همه اعتبارها لزوماً با این امر حقیقی و تکوینی انطباق ندارند. این در حالی است که جنس احکام دینی که علامه تصریح می کنند از جنس اعتباریات است، مولود حقایق تکوینی است و به اقتضای این عالم که به اعتباریات وابسته است، از سرچشمه حقایق ازلی و ابدی به صورت مجموعه ای از اعتباریات زاییده می شوند.

در واقع، واسطه حقایق تکوینی و این عالم، اعتباریات است با این ملاحظه که اعتباریات دینی مانند اعتباریات عالم سکولار به امر حقیقی و تکوینی پشت نمی کنند ضمن آنکه با مراجعه به سایر دیدگاه های علامه، باز شدن چتر جهان بینی و شریعت الهی بر سر اعتباریات جامعه اسلامی ضروری است.

خُب، به نظر می رسد، نظریه اعتباریات علامه طباطبایی با وجود آنکه هنوز حقش به درستی ادا نشده و مهجور مانده است، یکی از نظریات فوق العاده مهم ایشان محسوب می شود و می تواند نقش کلیدی ای را در شکل گیری تمدن نوین اسلامی بر عهده بگیرد.

ما اگر اعتباریات دینی را که به اقتضای نیاز انسان به دستگیری از جانب خدای متعال وضع شده رکن رکین تمدن سازی در نظر بگیریم و به طور خاص فقه را موتور تولید بخش مهمی از قواعد زندگی اجتماعی لحاظ کنیم، بحث مهم، بررسی میزان بهره گیری از ظرفیت های منحصر به فرد فقه در ارائه قواعد اجتماعی است که در جای خود باید انجام شود؛ با این ملاحظه که فقه را از دو منظرِ قواعد جزیی و پراکنده و یا قواعد منظم و سیستماتیک می توان شناخت. به نظر می رسد، اگر فقه را از منظر قواعد جزئی و پراکنده بشناسیم و سپس نسبت به مشروعیت افعال قضاوت کنیم، ممکن است در نگاه کلان بخشی از مقاصد دینی محقق نشده نباشد هر چند در جزئیات افعال حرامی رخ نداده است.

لذا من تأکید می کنم فقه را باید یک مجموعه منظم و سیستماتیک در نظر گرفت تا شاهد ناسازگاری حرکت کلان جامعه اسلامی با روح تعالیم مقدس اسلامی نباشیم. امروز یکی از مصادیق این ناسازگاری، نظام بانکداری در جامعه ماست که هر چند در جزئیات با فقه مشکل چندانی ندارد اما در کلان همسو با مقاصد اسلامی نیست.

نظریه اعتباریات علامه طباطبایی یکی از نظریات فوق العاده مهم ایشان محسوب می شود و می تواند نقش کلیدی را در شکل گیری تمدن نوین اسلامی بر عهده بگیرد.

در حقیقت، بحث من در اینجا، امکانی است که نظریه اعتباریات علامه برای به میدان آوردن قدرت نوآوری و خلاقانه انسان در وضع قواعد کارآمد جزئی ایجاد کرده و مطمئناً این برای بهبود زندگی و پیشرفت جامعه اسلامی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در واقع، ما می توانیم خارج از قلمرو اختصاصی فقه، یا همان منطقه الفراغ، البته در زیر چتر جهان بینی و شریعت الهی و در ذیل امامت، به سمت ایجاد صدها موتور تولید قواعد جزئیِ اجتماعی حرکت کنیم که مولود توانمندی های خدادادی انسان به ویژه در قالب عقل جمعی است و کمک می کند تا انسان مسلمان راه را برای رسیدن به تمدنی بزرگ تر و پیشرفته تر هموار کند.

در واقع، از نظر علامه نیز جامعه ای که از قدرت بیشتری در وضع و خلق اعتباریات برخوردار باشد، نه تنها آن جامعه در حل مسائل اجتماعی موفق تر است بلکه در تمدن سازی نیز پیشتاز است؛ با این ملاحظه که اعتباریات درجامعه اسلامی، به وسیله دین و شریعت با حقایق تکوینی پیوند می خورد و جلوی وضع اعتباریاتی که خلاف فطرت انسان یا خلاف مصالح حقیقی انسان است را می گیرد، لذا می توان گفت جامعه اسلامی در مسیر شکل گیری تمدن نوین اسلامی هیچ منعی برای میدان آوری قدرت خلاق خود ندارد، لکن فرق جامعه اسلامی با جامعه سکولار، تکیه ای است که اعتباریات به حقایق مسلم دارد و همین تکیه و اتصال، جلوی خیلی از انحرافات در جامعه اسلامی را سد می کند.

این حرف، دقیقاً به نقطه ضعفِ فعلی ما در تولید قواعد جزئی بر می گردد. در واقع، هر چند امروز ما به مدد بهره گیری از شریعت پویای اسلام در وضع قوانین عمده توفیقات بزرگی داریم لکن بر خلاف غرب، در وضع قواعد جزئی کارآمد و قواعد تحقق همان قوانین اسلامی که برای پاسخگویی به حوائج جامعه اسلامی آمده است ضعف داریم و این ضعف می تواند ما را در چشاندن مزه اسلام در مقام عمل، و همچنین اثبات کارآمدی اسلام سیاسی و به تبع آن، در رقابت با تمدن غرب به شکست بکشاند. ضمناً جا دارد وقتی از تمدن سازی آن هم در این دوره از حیات انسان سخن می گوییم، به میلیون ها نیاز خُرد و نو به نوی انسان توجه داشته باشیم که پاسخگویی درست به این نیازها در قالب نظمی پیشرفته، خود شاخص وجود یک تمدن است.

البته طرف دیگرِ تولید قواعد، ایجاد یک سیستم تربیت اجتماعی قوی و کارآمد است که من مایلم در ایجاد از وجود این سیستم به رمز موفقیت تعبیر کنم. در حقیقت، آن جامعه ای که قادر است اعضاء خود را بر اساس قواعد اجتماعی کارآمد خود تربیت کند، تحقق عینی آن قواعد که لازمه رسیدن به مقصد است تا حد قابل اعتنایی تضمین شده است؛ نقطه ای که ما امروز در آن با اشکالات فراوانی روبرو هستیم. به بیان دیگر، ما فاقد سیستم تربیتی کارآمدی هستیم که قادر باشد اعضای جامعه را بر اساس قواعد و سبک زندگی خودمان تربیت کند و قانون و ضابطه گریزی را به همگرایی برای اجرای قانون تبدیل کند، هر چند من معتقدم، سامان دهی و تقویت سیستم تربیتی هم نیازمند کاربست درست اعتباریات در آن است؛ لذاست که باید از باب مثال عرض می کنم که سند آموزشی ۲۰۳۰ با آنکه محتوای باطلی دارد، ولی در عینیت بخشیدن به باطل خود از سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش که یک سند دینی نسبتاً قوی است، موفق تر عمل می کند چرا که از اعتباریات برای تحقق خود کمک گرفته است.

منبع: فارس

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12