علامه طباطبایی
يکشنبه - 2020 دسامبر 06 - 21 ربيع الثاني 1442 - 16 آذر 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 255220
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1398 16:30
تعداد بازدید : 2561

چند سوال امام زمانی از محضر علامه طباطبایی(رحمه الله)

آیا روایتى كه مى گوید: همه در زمان حضرت مهدى علیه السّلام مسلمان مى شوند. درست است

- راه رسیدن به امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف چیست؟
 پاسخ علامه (ره): امام زمان علیه السّلام خود فرموده است: شما خوب باشید، ما خودمان شما را پیدا می‌كنیم .

 - درباره ظهور حضرت ولى عصر عجل الله فرجه الشریف در روایت آمده است: «لا یضهر الا و یظهر الفساد»، ظهور نمى‌كند مگر این كه فساد آشكار گرددِ. همچنین در احادیث متعدد آمده است: «یملا الارض قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا». بعد از این كه زمین از ظلم پر مى‌گردد، آن را با قسط و داد پر مى‌كند. آیا از این گونه روایات استفاده نمى‌شود كه نباید با فساد و ظلم و جور مبارزه نمود، تا زمینه ظهور حضرتش فراهم گردد؟ با فساد و ظلم و جور مبارزه نمود، تا زمینه ظهور حضرتش فراهم گردد؟
پاسخ علامه (ره): لازمه این سخن، حلال شمردن حرام و جواز ترك واجبات است و مسلما حضرت نمى‌خواهد كه فساد كنیم تا بیاید و ما را گردن بزند.

 - آیا روایتى كه مى‌گوید: همه در زمان حضرت مهدى علیه السّلام مسلمان مى‌شوند. درست است؟
 پاسخ علامه (ره): خداوند متعال مى‌فرماید:
اذ قال الله یا عیسى، انى متوفیك و رافعك الىّ و مطهرك من الذین كفروا، و جاعل الذین اتبعوك فوق الذین كفروا الى یوم القیامه، ثم الىّ مرجعكم فاحكم بینكم فیما كنتم فیه تختلفون. (آل عمران/ ۵۵)
(یاد كن) هنگامى را كه خدا گفت: اى عیسى، من تو را بر گرفته، و به سوى خویش بالا مى‌برم، و تو را از (آلایش) كسانى كه كفر ورزیده‌اند پاك مى‌گردانم، و تا روز رستاخیز كسانى را كه از تو پیروى كرده‌اند فوق كسانى كه كافر شده‌اند قرار خواهم داد. آنگاه فرجام شما به سوى من است، پس در آنچه بر سر آن اختلاف مى‌كردید میان شما داورى خواهم نمود.
ظاهرا روایت فوق مخالف، با این قسمت از آیه است كه مى‌فرماید:
و جاعل الذین اتبعوك فوق الذین كفروا الى یوم القیامه؛ زیرا این جمله مى‌رساند كه كفار تو روز قیامت وجود دارند. در روایتى نیز آمده است كه :حضرت از آنها جزیه مى‌گیرد.

منبع: در محضر علامه طباطبایی، محمد حسین رُخشاد،‌ص 189-188.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12