علامه طباطبایی
دوشنبه - 2020 آگوست 03 - 14 ذيحجه 1441 - 13 مرداد 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 94876
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394 11:4
تعداد بازدید : 2095

بنا بر نظریه دارونی، پیدایش آدمی، از حیواناتی همچون بوزینگان پیدایش یافته استو این دیدگاه چقدر صحت دارد؟

فرضیه داروین چقدر صحت دارد؟

مسأله انتهای نسب نسل انسانی موجود به دو فرد معین به نام آدم و زوجه او در قرآن کریم مذکور و آیات قرآنی ظهور قوی نزدیک به صراحت در این مطلب دارند

مسأله انتهای نسب نسل انسانی موجود به دو فرد معین به نام آدم و زوجه او در قرآن کریم مذکور و آیات قرآنی ظهور قوی نزدیک به صراحت در این مطلب دارند به طوری که جز با برهان قطعی نمی توان از ظهور نامبرده رفع ید نمود. و ما در این باره در اوایل سوره نساء در تفسیر المیزان اجمالا به بحث پرداخته ایم. خلاصه این که نظریاتی که دانشمندان علوم مربوطه در اطراف کیفیت پیدایش نوع انسان اظهار کرده اند مانند این که اصل انسان به بوزینه یا ماهی یا غیر آن می رسد از حدود یک فرضیه علمی (که از برای خاطر توجیه مسائل علم فرض می شود) تجاوز نمی کند و دلایلی که اقامه کرده اند به بیشتر از این دلالت ندارد که انسان و اصل مفروض او دو آفریده طبیعی هستند که از جهت وجود و آثار وجود نسبت کامل و ناقص دارند و این غیر از اشتقاق یکی از دیگری یا تبدل یکی است به دیگری که مدعای مدعیان تبدل انواع می باشد.

مخصوصا از این نظر که بیانات دینی در اسلام با منطق فطری فلسفی سخن می گوید و دانشمندان علوم مادی غالبا در بیانات خود از منطق ریاضی آلگوریسم تبعیت می کنند چنان که می گویند: برق در شرایط خاص تبدیل به حرکت یا حرارت یا مغناطیس می شود و آب وقتی که به صد درجه حرارت رسید کمیت خود را به کیفیت تبدیل کرده تبخیر می شود و عدد ایجابی مثلا که در یک طرف معادله قرار گرفته اگر به طرف دیگر برود تبدیل به عدد سلبی می شود و آنچه مرقوم داشته اید که اینان برای انسان میلیونها سال عمر فرض می کنند منافاتی با خود هر دینی ندارد. گذشته از این که پیدا شدن فسیلها یا آثار زمینی چندین میلیون سال پیش دلیل این نمی شود که انسانهای آن روز با انسانهای امروز از یک نسل هستند؛ زیرا ممکن است همین زمین ادوار مختلفی طی کرده باشد که در هر یک از آنها یک نسل جداگانه از انسان به وجود آید و پس از گذراندن عمر نوعی خود منقرض شود و پس از چندی نسل دیگری به وجود آید چنان که در بعضی روایات دارد که این نسل انسانی موجود، دوره هشتم از ادوار انسانیت می باشد که در روی این زمین به وجود آمده است.

سید محمدحسین طباطبائی- اسلام و انسان معاصر- صفحه 73-71

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12