علامه طباطبایی
چهارشنبه - 2019 ژولاي 24 - 22 ذيقعده 1440 - 2 مرداد 1398
406رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
اگر قرآن کریم در دلالت خود تام و کامل است، پس نقش اهل بیت(ع) در تفسیر قرآن چیست؟ اینها مباحثی است که در گفتگو با حجت الاسلام محمدحسن وکیلی، استاد حوزه به بررسی آن پرداختیم که اکنون متن آن پیش روی شماست؛
آنچه می آید پیام مکتوب حضرت آیت الله جوادی آملی است که به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سالگرد صاحب تفسیر المیزان، ایراد شده است
در آستانه شب قدر قرار گرفته ایم. شب سرنوشت سازی که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگی ها و لیاقت افراد، و میزان ایمان، تقوا، پاکی نیت و اعمال آنها تعیین می شود. و برخی برآنند که برای هر کس آن مقدر می شود که لایق آن است و به عبارتی زمینه هایش از ناحیه خود او فراهم شده، و شاید از همین روست که به دعا و نیایش و آمرزش خواهی در این شب تأکید شده است. به هر حال مهمترین مناسبت ماه مبارک رمضان، شب قدر است که هماره مورد توجه مؤمنان بوده و خواهد بود. آنچه در پی می آید، بحثی پیرامون شب قدر بر اساس نظرات مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان است که در دو سوره «قدر» و «دخان » مطرح گردیده است.
به گزارش پرتال اطلاع رسانی علامه طباطبایی از ایکنا، محمدعلی وطن دوست، استاد حوزه و دانشگاه، در روز هفدهم ماه مبارک که مصادف است با معراج پیامبر اکرم(ص) در یادداشتی به «بازخوانی دیدگاه علامه طباطبایی درباره معراج پیامبر(ص)» پرداخته که مشروح آن در زیر می آید
مخالفین شیعه اعتراض می کنند که شیعه وجود امام را برای بیان احکام دین و حقایق آیین و راهنمائی مردم لازم می دانند و غیبت امام ناقض این غرض است؛ زیرا امامی که به واسطه غیبتش ، مردم هیچگونه دسترسی به وی ندارند ، فایده ای بر وجودش مترتب نیست و اگر خدا بخواهد امامی را برای اصلاح جهان بشری برانگیزد قادر است که در موقع لزوم او را بیافریند دیگر به آفرینش چندین هزار سال پیش از موقع وی نیازی نیست .
آیت الله عبدالله جوادی آملی در آیین رونمایی از کتاب «تحریر رساله الولایه» که شب گذشته با حضور رییس مجلس در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد، طی یک پیام تصویری درباره این اثر نکاتی را مطرح کرد.
از دید تخصصی و شخصیتی، کمتر مناسبتی بین مرحوم استاد علامه طباطبایی(ره) و شهرام ناظری و علیرضا افتخاری دو خواننده نامدار موسیقی ایران وجود ندارد، اما آنچه در این سیاهه نام علامه نادرِ دوران را در کنار این دو استاد آواز قرار داده، «شعر» است و «موسیقی».
مرحوم علامه طباطبایی(رحمه الله علیه) در طول حیات پربار خویش، آثار علمی بی بدیلی را به جهان اسلام تقدیم کرد که برخی به زبان عربی و پاره ای نیز به زبان شیرین فارسی است. معروف ترین اثر علمی این فیلسوف و اندیشمند بزرگ شیعی، تفسیر فخیم «المیزان فی تفسیر القرآن» است که به تعبیر بزرگان، از صدر اسلام تا کنون، مانند آن نوشته نشده است.
سروده ای کوتاه منسوب به علامح سید محمد حسین طباطبایی(سرحمه الله علیه»
روزگار طباطبایی 13 اردیبهشت 1396 14:44
این شعر، منظومه ای به فارسی سَره و ناتمام است.
  • تعداد رکوردها : 406

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12