علامه طباطبایی
جمعه - 2019 ژوئن 21 - 18 شوال 1440 - 31 خرداد 1398

آیا غیبت امام عصر، نقض غرض نیست؟

مخالفین شیعه اعتراض می کنند که شیعه وجود امام را براي بیان احکام دین و حقایق آیین و راهنمائی مردم لازم می دانند و غیبت امام ناقض این غرض است؛ زیرا امامی که به واسطه غیبتش ، مردم هیچگونه دسترسی به وي ندارند ، فایده اي بر وجودش مترتب نیست و اگر خدا بخواهد امامی را براي اصلاح جهان بشري برانگیزد قادر است که در موقع لزوم او را بیافریند دیگر به آفرینش چندین هزار سال پیش از موقع وي نیازي نیست .

29 اردیبهشت 1396

پاسخ اشکال تصرف حضرت خضر(ع) در مال غیر

پرسش: در قضیه حضرت موسی (ع) و جناب خضر (ع) اشکال تصرف در مال غیر از خرق سفینه و قصاص قبل از جنایت در قتل غلام، به نظر می آید و منظور از کنز تحت جدار چیست؟ و چگونه جناب خضر (ع) معلم موسی (ع) گردید، در صورتی که حضرت موسی دارای مقام شامخ رسالت و در عصر خودش محل معرفت الله بوده و هکذا موعظه نمودن روبیل شبان به یونس (ع) و گفتار هدهد به سلیمان (ع) که «احطت بما لم تحط به...» (نمل/ 22) و قول نمل «... و هم لایشعرون» (نمل/ 18)

11 اردیبهشت 1396

نظر شما درباره تئوری داروین چیست؟

نظر شما درباره تئوری داروین چیست؟

11 بهمن 1395

آيا«اصحاب كهف»و«اصحاب رقيم»يكى هستند؟

كلمۀ «رقيم»از«رقم»است كه هم به معناى نوشتن است و هم به معناى خط،پس «رقم»درواقع به معناى«مرقوم»است

1 فروردین 1395

«اصحاب اخدود»چگونه افرادى بوده اند؟

كلمۀ«اخدود»به معناى شكاف بزرگ زمين است،و«اصحاب اخدود» جباران ستمگرى بودند كه زمين را مى شكافتند و آن را پر از آتش نموده، مؤمنين را به جرم اينكه ايمان دارند در آن مى انداختند،و تا آخرين نفرشان را مى سوزاندند.

15 اسفند 1394

منظور از اصحاب الرقیم چه کسانی اند؟

بعضى گفته اند«رقيم»نام كوهى در آن ناحيه بوده كه غار [اصحاب كهف]در آن قرار داشته است

15 اسفند 1394

منظور از«اسماعيل صادق الوعد»چه كسى است؟

در تفسير قمى در ذيل آيۀ شريفه مذكور آمده كه امام (ع) فرمود:اسماعيل وعده اى داده بود و يك سال منتظر دوستش نشست.

15 اسفند 1394

مقصود از "وجه خداوند" چیست؟

از استاد پرسیدم : مقصود از "وجه خداوند" چیست؟ آنجا كه مى فرماید: "كل شى ء هالك الا وجهه" (قصص: 88)

10 اسفند 1394

آیا حضرت آدم دین داشت؟‎

از استاد بزرگ، حضرت آیت الله طباطبایی پرسیدم: آیا حضرت آدم علیه السّلام دارای دین و شریعت‏‎ ‎بود؟‎ ایشان فرمودند:‏‎ ‎خیر، دین و شریعت از زمان حضرت نوح‎ ‎علیه السّلام شروع شده است، چنانكه آیه ‏شریفه زیر بیانگر آن است. خداوند سبحان می فرماید:‏‎ ‎شَرَعَ لَكُم مِّنَ الدِّینِ مَا وَصَّی بِهِ نُوحًا وَ الَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْكَ وَ مَا وَصَّیْنَا ‏بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَ مُوسَی وَ عِیسَی أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَ لَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ كَبُرَ عَلَی الْمُشْرِكِینَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبِی إِلَیْهِ مَن یَشَأ وَیَهْدِی ‏إِلَیْهِ مَن یُنِیبُ.‏

10 اسفند 1394

چرا وقت غرق شدن خدا را صدا می زنی؟!

روشن است که این حالت اختصاص به مشرکین ندارد، بلکه مومنین نیز هرگاه در وسط دریا کشتی شان متلاشی شد و خواستند غرق شوند، به خداوند متعال پناه می برند و پی می برند که هیچ پناهگاه و راه نجاتی جز خدا و به سوی خدا نیست.پس چرا این دسته از آیات نظر به خصوص مشرکین دارد؟

10 اسفند 1394

  • تعداد رکوردها : 14

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12